« Back

Informácie o Vietname

VIETNAM
Oficiálny názov: Vietnamská socialistická republika
Rozloha: 329 000 km2
Počet obyvateľov: 92,78 mil
Hlavné mesto: Hanoj
Náboženstvo: budhizmus, katolíci
Úradný jazyk: vietnamčina
Mena: dong (VND)
Časové pásmo: GMT +7
Smerové tel. č.:+84
Elektrina: 127/220 V potreba redukcie
Doklady a vízum do Vietnamu: cestovný pas a Vietnam víza

Vietnam je krajina, ktorá ponúka bohatú históriu, silne ovplyvnenú predovšetkým svojím veľkým čínskym susedom, ale aj ďalšími, tiež kedysi mocnými kultúrami juhovýchodnej Ázie. S pozostatkami týchto vplyvov sa máte možnosť stretávať na mnohých miestach Vietnamu. Rovnako tak s pestrou prírodou, počínajúc horami severu a končiac Mekongskou deltou na juhu. Nesmieme zabudnúť ani na more s činorodými rybármi alebo nespočetné ryžové políčka siahajúce vysoko do svahov kopcov, ktoré obrábajú farmári s pomocou byvolov. Pre tých, ktorí by chceli v pokoji a pod tropickým nebom vstrebávať svoje zážitky z exotickej cesty, sú tu napríklad krásne pláže ostrova Phu Quoc.

Na severe Vietnamu panuje subtropická klíma s miernymi zimami. V Hanoji sa januárové teploty pohybujú okolo 16,5 °C, v júli to je okolo 29 °C. Na juhu krajiny prevláda tropická klíma s málo premennými teplotami. Mesto Saigon (Hociminovo mesto) má celoročne okolo 27 °C. Hlavné obdobie dažďov je mesiacoch od apríla do októbra. Vietnam býva všeobecne označovaný za jeden z najkrajších kútov Juhovýchodnej Ázie. Pretože sa po dlhú dobu politicky izolovaná krajina cudzincom otvorila až v roku 1990, turistický priemysel sa tu okrem niekoľko málo oblastí ešte nestihol rozvinúť. Prednosťou Vietnamu je mnoho rozdielnych geografických a klimatických pásiem, vďaka ktorým sú krajina, príroda a spoločnosť pestré a farebné. Severovietnamský Hanoj je známy predovšetkým pre svoje parky a jazerá. Za pozretie tu stojí mnoho pagod a chrámov, stará štvrť, trhovisko Dong Xuan, vojenské a historické múzeum a Hočiminovo mauzóleum.

Neďaleko Hanoja sa rozkladá známa výletná pralesná oblasť Tam dao a pôvodné horské pralesy Cue Phuong (so stromami starými až 1000 rokov). Ďalším známym cestovateľským magnetom severného Vietnamu je „Zátoka zostupujúceho draka” Halong, lemovaná bizarnými skalnými útvarmi s jaskyňami a posiata tisícmi ostrovčekov. Zo starších historických pamiatok sa vo Vietname mnoho nedochovalo. Jednou z mála lokalít, kde pamiatky (paláce, chrámy, pagody, brány, hrobky...) uvidíte, je turistami navštevované kráľovské mesto Hue. Tí, ktorí sa zaujímajú o vojnu vo Vietname, by mali navštíviť mesto Danang, ktoré bolo v tej dobe úplne zničené. Dnes tu uvidíte Hočimonovo vojenské múzeum, rozbité americké tanky, francúzsku katolícku katedrálu, budhistické pagody...

V okolí Danangu je krajina všade posiata stovkami tisícov hrobov a pokiaľ tadeto prechádzate vlakom, ide údajne o veľmi depresívnu skúsenosť. Jeden z najrozsiahlejších vojenských cintorínov na svete sa volá Truong Son. Ďalšou vojnovou pamiatkou sú katakomby Kucchi – spleť podzemných chodieb neďaleko Saigonu, kde prebiehali obzvlášť ťažké boje. Iným známym vojenským pomníkom je osada My Lai, kompletne zmasakrovaná americkými vojakmi, ktorá leží neďaleko mesta Quang Ngai. Hočimonovo mesto (Saigon) ponúka okrem iného budhistické chrámy, koloniálnu architektúru s kresťanskými kostolmi, vojenské múzeum a múzeum revolúcie, zoo, kúpalisko a početné trhy. Miestnou zaujímavosťou je zvierací trh, kde sa predávajú divoké zvieratá k účelu tradičnej vietnamskej medicíny. Na jednom mieste tohto trhu môžete zakúpiť vtáky, určené na to, aby ich podľa starého budhistického zvyku niekto kúpil a daroval im slobodu. Saigonská štvrť lacných hotelíkov sa volá Cholon. Ďalšou turisticky atraktívnou časťou je juhovietnamská delta rieky Mekong, kde sa môžete pozrieť buď s organizovaným zájazdom alebo sa sem dá docestovať i na vlastnú päsť a prenajať si čln so sprievodcom či jednoducho tu pár dní žiť s rybármi.

Previous
Thursday
7
12/7/23
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
There are no events on this day.
Time Title Type  
There are no events on this day.
Showing 0 results.